Porod byl velmi rychlý, až překotný, což se u těchto nedonošeňátek stává. Popisovat pocity snad ani nejde. Necítila jsem tolik fyzickou bolest jako spíše strach z toho, zda se má malá holčička vůbec nadechne.
Anička se narodila v úterý 2. 4. 2019 v 18:14 hodin s porodní váhou pouhých 1 140 g. Tým lékařů z novorozeneckého oddělení byl již během poslední fáze porodu na místě. Aničku hned po porodu odnesli. Pak mi ji v inkubátoru na chvíli přivezli ukázat. Jak jsem ležela, viděla jsem jen její tmavé vlásky. Důležité pro mě však v tu chvíli bylo, že žije.
Na příchod Aničky jsem se svědomitě připravovala – chodila jsem na předporodní kurz, koupila si a přečetla spousty knížek, nakoupila speciální olejíčky na masáž hráze, na I. i II. dobu porodní, nastudovala spousty videí. Měla jsem jasnou představu o tom, jak má můj porod probíhat. Všechno se však seběhlo úplně jinak a nic z toho, co jsem absolvovala, mě nemohlo připravit na to, co se stalo a co mělo následovat.
Říkala jsem si, proč zrovna já? Proč se to stalo právě mně? Co jsem udělala špatně? Přichází vlna výčitek a naprosté bezmoci.
Říkala jsem si, že jsem měla zůstat doma měla jsem pracovat méně, neměla jsem se tolik stresovat, měla jsem více odpočívat, neměla jsem bojovat za nedůležité věci. Měla jsem více upřednostnit rodinu před prací a profesní kariérou.
Ale na žádné „kdyby“ se v životě nehraje. Možná by se vše přihodilo stejně, i kdybych dělala věci jinak, z dnešního pohledu možná lépe.
Po porodu mě odvezli na rizikové oddělení, kde ležely maminky, které ještě neporodily. Nejdříve jsem se divila, proč zrovna na toto oddělení, ale velmi rychle jsem pochopila, že ležet na standardním oddělení po porodu by bylo psychicky velmi náročné.
Dvě hodiny po porodu jsem trvala na tom, že půjdu za svou dcerou. Šla jsem dlouhou chodbou naprosto nepřipravená na to, co uvidím. V hlavě se mi honily myšlenky, zda má dcera vůbec žije. Manžel byl v té době již u dcery a vyřizoval administrativní záležitosti.
Po příchodu na JIRP jsem viděla jen spousty inkubátorů přikrytých dekami. Sestřička mi vysvětlila hygienická pravidla a zásady oddělení. Lékař mě informoval o stavu Aničky, ale já ho v tu chvíli nebyla schopná soustředěně poslouchat. Pouze si pamatuji, že jsem rázně odmítla být seznámena s riziky, která mohou nastat. Pak mi na chvíli odkryli deku z inkubátoru a já poprvé spatřila svou holčičku. Všude byly hadičky, ležela v hnízdečku, které vypadalo jako velká květina a byla přikrytá dečkou v podobě okvětních plátků. Říkala jsem si, že toto nemůže být pravda, že toto nemohu zvládnout. Potom ale ke mně přišla sestřička a strčila mi do ruky malé nádobky a instruovala mě, jak mám odstříkat mléko. Vysvětlila mi, jak každá kapka mého mleziva/mléka je pro Aničku důležitá. Tím mě zachránila, neboť jsem dostala možnost pro svou dceru něco dělat, alespoň nějak ji pomoci.